Badlahar János

1649. jún. 15. Igrám. Nyelv: szlovák. SJ 1666. okt. 15. Trencsén. Psz. 1678. Bécs. F. 1684. febr. 2. 4 fog. prof. Zágráb. †1706. nov. 25. Lőcse.

Középiskolai tanulmányait Nagyszombatban, a noviciátust pedig Trencsénben végezte 1666–8-ban. A következő három évben Nagyszombatban tanult bölcseletet. Utána egy-egy évig Trencsénben és Lőcsén grammatikát tanított. 1675–9-ben Bécsben teológiát tanult. Egy év lőcsei tanítás után Judenburgban végezte a harmadik próbaévet, majd egy-egy évig Kassán, Győrben és Zágrábban retorikát tanított. 1685–6-ban Lipótváron szlovák hitszónok, a következő két évben Pozsonyban gazdasági főnök volt. 1689–1703-ban Turócon házfőnökként, utána haláláig Lőcsén rektorként működött.

M: Trias orationum panegyricarum. Kassa, 1692. Ir: Nom. I. 47; Pe 125; So I. 757; St 18.született: 1649-06-15, Igrámbelépés: 1666-10-15, Trencsénfogadalom: 1684-02-2, Zágráb, 4 fog. prof.papszentelés: 1678-0-0, Bécsmeghalt: 1706-11-25, Lőcsebeszélt nyelvek: szlovák