A JMSZ (JRS) csapata mentálhigiénés programkoordinátort keres. Olyan ügyfélközpontú csapatjátékosok jelentkezését várjuk, akik rendelkeznek az elvárt készségekkel, képesítéssel és tapasztalatokkal. Működésünk során a jezsuita rend és a nemzetközi JRS szellemiségét követjük és képviseljük. Munkaidő: teljes állás (heti 40 óra). Munkaszerződés időtartama: egyéves határozott idejű szerződés. A jelentkezés beadási határideje: 2022. október 21.
Működésének eddigi legnagyobb adományát, két kamionnyi segélyszállítmányt küldött a háború sújtotta Ukrajnába a Jezsuita Menekültszolgálat. A kárpátaljai Munkácsra szánt 2x20 tonna – összesen 66 raklap – élelmiszer, tisztítószer és higiéniai eszköz a Magyar Máltai Szeretetszolgálat segítségével ért célba. A támogatást a kormányzati Hungary Helps program civil és egyházi szervezetek számára rendelkezésre álló nagyobb keretösszege tette lehetővé.
Az önkéntesekkel való együttműködés a kezdetektől fontos eleme a munkánknak. Az Ukrajnában zajló háború miatt most még nagyobb szükségünk van kreatív és elszánt önkéntesekre. Az alábbiakban összegyűjtöttük, a nyáron hogyan lehet bekapcsolódni önkéntesként a Jezsuita Menekültszolgálat munkájába. A feladatok változatosak, a korrepetálástól a tolmácsoláson át az adminisztratív munkákig terjednek.
Egy menekült gyerek is legfőképp gyerek, akinek a biztonságos, szerető környezet a legfontosabb – mondja Székely Orsolya, a Jezsuita Menekültszolgálat (JMSZ) oktatási koordinátora. A magyar mint idegen nyelv tanárral a háborús menekültek iskolai integrációjáról, a JMSZ ezt segítő oktatási segédanyagairól és a komfortzónából való kilépés előnyeiről beszélgetett Feke György provinciánk negyedéves lapja, a M.I.N.D. 2022. nyári számában.
Menekült gyerekek a mi iskolánkban? címmel oktatási segédanyagot ajánl fel az Ukrajnából érkező diákok oktatását szervező iskoláknak a Jezsuita Menekültszolgálat. A JMSZ ezen kívül a magyar mint idegen nyelv tanulását segítő tananyagcsomagot is elérhetővé tesz. A két kötet a szolgálat évek óta összegyűlt tapasztalatait tartalmazza, sok gyakorlattal, és egyaránt használható hosszabb távú, rendszeres oktatásra, vagy alkalomszerűen is.
Kasongo Jeremie 19 éves, Kongóban született, öt esztendeje él Magyarországon. Miután édesapját megölték, és belharcoktól terhelt szülőföldjüket el kellett hagyniuk, a fiatalember menekültként érkezett édesanyjával és testvéreivel hazánkba. Idén érettségizett a miskolci Fényi Gyula jezsuita gimnáziumban, építész szeretne lenni és magyar állampolgár. Halász Kinga, a Faludi Ferenc Jezsuita Akadémia újságíró tanfolyama hallgatójának interjúja megjelent a MIND legújabb számában.
A Jezsuita Menekültszolgálat úttörő vállalkozásba fogott, amikor új kiadványában a menekült gyerekek iskolai (be)fogadását segítő munkájuk tapasztalatait foglalta írásba. Szeretnék ezen tapasztalatok átadásával mindazok munkáját, életét segíteni, akik iskolai környezetben találkoznak menekült gyerekekkel. A kötetben megosztják ezeket a szempontokat, hogy akik az oktatásban a diákok javát szeretnék szolgálni, a menekült gyerekeknek is megadhassák a tőlük és intézményüktől telhető legjobbat.
Hogyan interjúvoljunk meg egy menekültfiút, akinek Isten tudja, milyen fájdalmas a múltja, tele tragédiákkal, félelemmel, halállal? Ráadásul már nem is kicsi, hanem tinédzser, félig felnőtt, de azért persze gyerek. Elhatározom, hogy úgy fogok vigyázni rá, mint a hímes tojásra. Mármost a hímes tojás a folyosón vár, hóna alatt füzetek, és éppen a világ jezsuita iskoláit bemutató térképet nézegeti. Amikor megkérdezem, honnan jött, kis karikát rajzol ujjával Afrika egyik pontja körül.