Nem elég azt tudni, mit tegyünk, ha úgy látjuk, veszélyben forognak legszentebb értékeink. Azt is meg kell fontolnunk, hogyan cselekedjünk – ha ezen értékek szerint akarunk élni.
Mit jelent az elköteleződés, a kiállás, a védelem?
Annak, aki védelmező szeretne lenni, elég az erő, vagy olykor szükséges számára az erőszak is?
Nem csak az ősi Rómában vetett fel aggályokat, hogy vajon egy hívő lehet-e a birodalmi hadsereg országhatárokat s ezáltal civil életeket is védelmező fegyveres katonája, akinek adott esetben ölnie kell.
Meddig lehet elmenni az erőszakmentesség eszményének hirdetésében, és hol kell „ésszerű kompromisszumot” kötni a valósággal, a közjó érdekében?
Amióta létezik a kereszténység, újra meg újra felmerülő kérdések ezek. Ha valóban meg akarjuk óvni legfontosabb értékeinket, nem elég a mit kérdésre felelnünk. A hogyan művészetét is el kell sajátítanunk.
Az Alapgondolatot ezúttal Török Csaba írása nyitja meg A Szív októberi számában, amelynek témája:
MEGVÉDENÉLEK – De hogyan?
A tartalomból:
„Az a legrosszabb, ha nem csinálsz semmit”
Győrfi Pál szerint az emberek többséges segítőkész a bajban, csak nem mindig tudja, hogyan segítsen jól. Az Országos Mentőszolgálat szóvivőjével hétköznapi hősökről, stresszfüggőségről, megelőzésről és a magánélet védelméről beszélgettünk.
Védjük meg az egyházat?
Több mint fél évszázad telt el a II. vatikáni zsinat óta, és a világegyház hozzálátott az ott kijelölt irányelvek megvalósításához. Vajon hol áll ma ez a folyamat? És kívánatos egyáltalán, hogy folytatódjék, vagy éppenséggel hátat kellene fordítanunk neki? E kérdések ma is számos vita hátterét képezik. Patsch Ferenc SJ írása zsinat utáni útkeresésről.
Az információs zaj és a védelem kihívásai
Az információs térben ugyanúgy szükséges védekezni, mint annak idején a középkori bástyákon, az óceán mélyén zajló tengeralattjáró-hadviselés során vagy akár az első világháború lövészárkaiban. Ám ha lehet, e téren még kevesebb dolog egyértelmű és direkt, így aztán a védelem sem egyszerű. Feledy Botond cikke segít eligazodni a legfontosabb szempontok között.
Védjük a földet! – 10 ötlet a környezettudatosabb élethez
A nyárvégi hőségben visszatérő téma volt a globális felmelegedés és a természet egyre romló állapota. A helyzetet komolyan kell vennünk: számos kutatónak az a véleménye, hogy ha továbbra is ilyen ütemben melegszik a Föld, nőni fog a tengerek és óceánok szintje, egyre több helyen nem lesz ivóvíz, nehezebb lesz élelmiszerhez jutni, és emiatt drasztikusan sok klímamenekült keres majd magának jobb otthont. Mit tehetünk magánemberként?
Harmónia hulladékokból
Ha a tárgyak szólni tudnának, mi mindenről beszélnének! – ábrándozunk sokszor. Sőnfeld Mátyás zeneterapeuta foglalkozásán a környezetszennyezés szimbólumává vált szívószálak, kidobásra szánt joghurtospoharak és vécépapírgurigák nemcsak megszólalnak, hanem egyenesen hangszerré alakulnak át.
A jezsuiták havi magazinja a kiadó honlapján megrendelhető.