2031-ig szóló apostoli tervet tett közzé a magyar jezsuita rendtartomány
Nyomtatásban is napvilágot látott a magyar jezsuiták Provinciánk Apostoli Terve 2024–2031 című dokumentuma. A szöveg kijelöli azokat a főbb irányokat, amelyek alapján a Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya a következő időben haladni szeretne. A terv alapja a hivatásbarát kultúra kialakítása, mely vezérfonalként húzódik végig minden szolgálatunkon, kulcsszavai pedig: lelkiség, közösség, intellektuális apostolkodás, periféria/kiszolgáltatottak. Az alábbiakban András Attila provinciális előszavát közöljük, és közzétesszük a füzet online olvasható változatát.
Amikor apostoli tervet készítünk a rendtartomány számára, elsősorban az Úr hívására figyelünk, és azt keressük, hogy kirajzolódjanak azok az irányvonalak, amelyek mentén vezetni szeretné rendtartományunkat. Így született meg a következőkben olvasható apostoli terv, mely az imádság, a közösségi megkülönböztetés és a valóságunk elemeinek együtteséből bontakozott ki. Az Úr vezetésére támaszkodva formáltuk meg, hogy mélyebben megértsük, merre szeretne vezetni, és hogyan szolgálhatunk az egyháznak és a világnak az elkövetkező években.
Az apostoli tervezés újabb szakasza 2020 elején indult útjára a magyar rendtartományban, és bár a pandémia kihívásai lassították a folyamatot, sikerült minden szintet bekapcsolni a megfontolásba: a jezsuiták és munkatársak, a rendtartomány közössége és a művek közös gondolkodásából született meg az előttünk álló évekre (2024–2031). Négy alapvető terület rajzolódott ki, figyelembe véve a rend által megalkotott Egyetemes Apostoli Preferenciákat is:
1) lelkiség,
2) közösség,
3) intellektuális apostolkodás,
4) periféria/kiszolgáltatottak.
Ezeket összefogja egy nagyobb egész, amit akár ötödik területnek is nevezhetünk: a hivatásbarát kultúra előmozdítása. Értendők ezen a hivatáspasztoráció különböző síkjai – minden ember, a papi és szerzetesi hivatások, valamint a jezsuita hivatások segítése, ápolása.
Az apostoli stratégiai irányoknak belső és külső vetületük van. A belső a személyes és rendi közösségi területeket jelenti, ahol növekednünk szükséges mind egyénként, mind közösségben. A külső vetület pedig az apostoli szolgálatra utal, amely a belsőből, hívásként születik, így mindkettő harmonikusan kapcsolódik. Ugyanakkor a küldetés karaktere határozza meg a belsőt és az identitást. Az apostoli irányokhoz igazítva minden mű elkészítette saját apostoli tervét, és az egyes rendtagok is a maguk egyéni tervét. Ezeket rendszeresen kiértékeljük, szükség esetén pedig módosítjuk az eszközöket és a feladatokat.
Az apostoli terv nem csupán dokumentum, hanem állandó kísérő és iránytű a jövő felé vezető úton. Bízunk benne, hogy a tervezés eredményeként még inkább elmélyül szolgálatunk, és általa áldás születik mások életébe – AMDG!
Ezúton köszönöm mindenkinek az együttgondolkodást és a közös erőfeszítéseket az apostoli terv létrejöttében. Külön köszönettel tartozunk a csapatnak, melynek tagjai szakértelmükkel segítették, kísérték a terv kialakítását és megvalósítását.